Szmaragd

Szmaragd

4 października 2012 18:27 432 comments

Szmargd to bardzo piękny, cenny i poszukiwany kamień kolekcjonerski i jubilerski. Nazwa szmaragd pochodzi z języka greckiego (Smaragdos oznacza zielony). Kamień ma unikalny odcień zielonego.  Barwa szmaragdu waha się od jasnozielonej, poprzez trawiastozieloną, aż do ciemnozielonej. Najwartościowsze szmaragdy to te ciemnozielone, czyste, bez zmętnień.  Szmaragdy szlifuje się specjalnym szlifem schodkowym (tzw. szlifem szmaragdowym), a także szlifem brylantowym, gwiaździstym, lub mieszanym.

Szmaragdy w starożytności

W jubilerstwie stosowany jest już od czasów starożytnych, w których to szmaragdy wydobywane były w Egipcie I na terytorium obecnego Afganistanu.  W szczególności cenione były w starożytnej Persji, Arabii, a także u Majów, Azteków i Inków.

Starożytni wierzyli, że patrzenie przez szmaragd wzmacnia i wyostrza wzrok. Wierzył w to również cesarz Neron, który jak podaje Pilniusz Starszy używał oszlifowanego szmaragdu jako soczewki do oglądania walk gladiatorów.

Jednak nie tylko z tego powodu kamień ten był już w tamtych czasach cenny i popularny wśród władców. Wynikało to z jego unikalności i przepięknej barwy. Szmaragdy nosiły królowe, cesarzowe, damy dwory, które pokazywały piękno tych kamieni w swoich złotych koronach, bransoletkach diademach, broszkach. Oczywiście królowie czy Faraonowie też nosili insygnia władzy zawierające szmaragdy.

 

Występowanie szmaragdu

Obecnie szmaragd występuje w: Austrii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Norwegii, Kolumbii (skąd pochodzą najpiękniejsze szmaragdy), Madagaskarze, Mozambiku, Pakistanie, Rosji, RPA, USA, Tanzanii, Zimbabwe, Zambii.

W Polsce również występuje szmaragdy, ale nie nadają się one do celów jubilerskich. Znajdowane są na Dolnym Śląsku w okolicach Strzelina i Strzegomia.

 

Najbardziej znane szmaragdy na świecie

Korona Andów

Złota korona ważąca ponad pół kilograma, w którą oprawiono ponad 453 szmaragdy pochodzące ze skarbca Inków. Została stworzona  przez mieszkańców pewnej kolonii, którzy przeżyli wielką Plagę w 1590r. Stworzyli ją Błogosławionej Matce w podziękowaniu za to, że ocaleli. Największy szmaragd umieszczony w koronie ważył 45 kt, z jej sklepienia wisiało 17 kamieni oszlifowanych na kształt łzy.

Naszyjnik Mackay

Szmaragd waży 167.97 karatów. Został wydobyty w kopalni Muzo, w Kolumbii. Naszyjnik z diamentami w platynie stworzył Cartier w 1931 roku. Był prezentem ślubnym dla Annie Case od jej męża Clarence’a H. Mackay’a

Szmaragd kredowy – Chalk Emerald

37,82 karatowy szmaragd, wydobyty w Kolumbii. Noszony przez indyjskiego maharadże. W XX w. został przeszlifowany przez Harry’ego Winstona i umieszczony w otoczeniu 60 diamentów. Został zakupiony przez Oscara Roy Chalka dla jego żony. W 1972 roku został podarowany Smithsonian Institute.

Biżuteria ze szmaragdu

Na koniec przykłady biżuterii ze szmaragdami. Jak widać poniżej biżuteria z zielonym kamieniem wygląda niesamowicie.

Leave a reply