Diamenty nie stracą na wartości po ujawnieniu ogromnych złóż diamentów w Rosji

Diamenty nie stracą na wartości po ujawnieniu ogromnych złóż diamentów w Rosji

6 października 2012 14:35 46 comments

Rosja ukrywała tajemnice o gigantycznych złożach diamentów

Niedawno rosyjskie władze ujawniły informacje dotyczące ogromnych złóż diamentów, które znajdują się na Syberii. Informacja ta była utrzymywana w tajemnicy przez kilkadziesiąt lat. Złoże nazwane Popigaj stanowiły rezerwę strategiczną ZSRR w okresie zimnej wojny. Kopalnia znajduje się w kraterze o średnicy 100 km, który powstał w wyniku uderzenia meteorytu 35 mln lat temu.

Dotychczas zbadano jedynie 0,3 % powierzchni krateru, która może zawierać aż 147 miliardów karatów. Te dane w porównaniu ze światowymi rezerwami diamentów ocenianych dotąd na 5 mld karatów robią wrażenie.

Czy branżę jubilerską czeka diamentowa rewolucja?

Gdy nie to, że diamenty nie są zbyt atrakcyjne dla przemysłu jubilerskiego można byłoby mówić o prawdziwej rewolucji na rynku diamentów. Jednak większość powstałych diamentów ma średnicę od 0,5 do 2mm i ma kolor szary, błękitny i żółty. Szacuje się, że tylko 10-20% diamentów zostanie wykorzystanych w produkcji biżuterii. Z kolei znacząca większość (80-90%) zostanie wykorzystana w przemyśle. Posiadacze diamentów mogą więc odetchnąć jako, że ich kamienie nie stracą na wartości.

Leave a reply