Błękitny brylant sprzedany na aukcji w Londynie ustanawia nowy rekord

Błękitny brylant sprzedany na aukcji w Londynie ustanawia nowy rekord

28 kwietnia 2013 13:58 331 comments

Sprzedany za prawie 9,6 milionów dolarów błękitny brylant o wadze 5,3 karatów ustanowił nowy rekord ceny za karat. Nabywca, czyli firma jubilerska Graff Diamonds musiała zapłacić za 1 karat, aż 1,8 mln dolarów. Wcześniejszy rekord wynosił 1,68 mln dolarów.

Błękitny brylant

Dlaczego kolorowe diamenty są takie drogie?

Według Jean Ghika dyrektora europejskiego departamentu biżuterii Bonhams Fine Jewelry (firmy, która prowadziła aukcję), błękitne brylanty, szczególnie te powyżej pięciu karatów, są niezwykle rzadko dostępne do nabycia na rynku i są bardzo poszukiwane.

Najbardziej znanym błękitnym diamentem jest Hope Diamnod – 67,125 karata, po oszlifowaniu 44,4 karata. Jest to największy barwny diament – szafirowoniebieski.

Hope Diamond

Niebieskie diamenty to nie jedyne rzadkie kolorowe kamienie. Równie rzadkie są czerwone, które czasem mylone są z rubinami. Tylko trzy czerwone diamenty mają więcej niż 5 karatów. Jednym z nich jest Kazanjian Red Riamond. Nazwany został tak dopiero po zakupie przez Kazanjian Bros i wypełnia szlachetną rolę dla fundacji Kazanjian w zbieraniu funduszy na cele charytatywne. Pokazywany na różnych wystawach z innym znanymi kamieniami i biżuterią. Michael Kazanjian, prezes Kazanjian Bros. w wywiadzie dostępnym tutaj przyznaje się, że w końcu diament zostanie sprzedany, ale termin sprzedaży nie jest jeszcze ustalony. Jednak spora część zysku ze sprzedaży również zostanie przekazane na cele fundacji.

Leave a reply